Funding Recipients

2016  ] [  2015  ] [  2014  ] [  2013  ] [  2012  ] [  2011  ]

22 persons selected this year 2014 to receive funding from 18 different sports codes.
Recipients will receive their funding at a function being held at Warren and Gail Clows home next Thursday 23rd October.
To date the trust which was set up in 2009 has awarded approximately $25,000 to more than 100 young sports persons.

Cameron Clow Trust - 2017 Recipients

Hannah Baker
Kayaking/Surf Lifesaving
Thomas Boniface
Motosport
Lee Boon
Cycling
Zarhn Collins
Swimming
Isabelle Cook
Basketball
Campbell Grayling
Motor Cycle Road Racing
Hikaru Han
Volleyball
Keegan Joe
Volleyball
Jessica Kingi Wakaama
Inline Hockey
Joshua Kingi
Inline Hockey
Ben MacCallum
Kayaking
Hannah O'Conner
Athletics
Niamh Quinn
Artistic Skating
Hope Ralph
Hockey
Zac Reid
Swimming/Surf Lifesaving
Sasha Reid
Swimming/Surf Lifesaving
Levi Reweti
Touch Rugby
Oscar Robertson
Basketball
Aidan Zittersteijn
Bowls
Marching Girls x 7
Donation

58 Applications received 2017

14 Sports Codes represented/19 youung sports people supported this yearå

Cameron Clow Trust - 2016 Recipients

Hannah O'Connor
Athletics
Zac Reid
Swimming/Surf Lifesaving
Sasha Reid
Swimming/Surf Lifesaving
Aidan Zittersteijin
Bowls
Danial Farr
Surfing
Te Kapotai Tohu
Boxing
Maya Dickson
Volleyball
Aimee Daniels
Swimming
Cassie Wilson
Kayaking/Surf Lifesaving
Abe Larsen
Surf Lifesaving
Toby Larsen
Multisport
Jamal Weir
Rugby/Rugby League
Holly Pearson
Hockey
Fergus McColl
Rugby
Lee Boon
Cycling
Trent Clarkson
Basketball
Callum Sutherland
Orienteering
Sophie Riddick
BMX
Jordan Riddick
BMX
Olivia Bernet
Artistic Roller Skating
Kristin Normanton
Artistic Roller Skating
Niamh Quinn
Artistic Roller Skating
Jessica Kingi
Inline Hockey
Joshua Kingi
Inline Hockey
Bailey Collier
Hockey
Highlands Intermediate
(Aims Games)

Cameron Clow Trust - 2015 Recipients

Holly Winter
Golf
Zoe Hobbs
Athletics/Surf lifesaving
Eliot Lundon-Moore
Swimming
Te Kapotai Tohu
Boxing
Emma Daniels
Triathlon
Aimee Daniels
Swimming
Zac Reid
Swimming/surf lifesaving
Sasha Reid
Athletics/swimming
Angus White
Athletics
Aldan Zittersteijn
Bowls
Javon McCallum
Athletics/surf lifesaving
Hannah O'Connor
Athletics
Daniel Farr
Surfing
Ashley Bennett
Athletics
Arnold Fage
Athletics
Fletcher Broderick
Golf
Ella Toa
Rowing
Kayla Manuirirangi
Basketball
Cassie Wilson
Kayaking/Surf lifesaving
Danelle Sadler
Inline Hockey
Jessica Kingi
Inline Hockey
Nikayla Legge
Hockey
Ben Moore
Football
Lee Boon
Cycling
Maya Dickson
Volleyball
Grace George
Volleyball
Trent Clarkson
Surf lifesaving
Monique Rees
Cricket
Monaro Bennett-Ruakere
Rugby League

Cameron Clow Trust - 2014 Recipients

Joanna Avery
Hockey
Thomas Boniface
Karting
Maxyna Cottam
Cycling
Emma Daniels
Triathlon
Aimee Daniels
Swimming
Morgan Haakma
Wakeboarding
Hikaru Han
Athletics
Zoe Hobbs
Athletics
Sean Hone
Volleyball
Rachel Hopkinson
Gymsport
Molly Lumb
Equestrian
Eliot Lundon-Moore
Swimming
Javon McCallum
Athletics/Surf Lifesaving
Rihari Tamati
Basketball
Kirsten Tarrant
Hockey
Claudia Taylor
Swimming
Brittany Taylor
Swimming
Te Kapotai Tohu
Boxing
Angus White
Athletics
Alesha Williams
Inline Hockey
Chantal Williams
football
Aidan Zittersteijn
Indoor/Outdoor Bowls

 

Cameron Clow Trust - 2013 Recipients

Julian Weir
Swimming
Scott Murfitt
Athletics/Surf lifesaving
Emma Daniels
Triathlon
Jenna Barrett
Netball/Swimming/Surf lifesaving
Javon McAllum
Athletics
Sarah Wilson
Canoe Racing
Caitlin Ogier
Swimming
Brayden Dudley
Boxing
Max Hardie-Boys
Triathlon
Morgan Haakma
Wakeboarding
Ryan Cooper
Swimming
Louise Waite
Tennis
Sean Kettle
Surfing
Isaac Kettle
Surfing
Jessica Kingi
Inline Hockey
Sophie Fenwick
Netball/Inline Hockey
Sacha Reid
Athletics/swimming
Sean McColl
Wrestling
Tadhg McColl
Wrestling
Connor McColl
Wrestling

 

Cameron Clow Trust - 2012 Recipients

Matt Baxter   
Sports code:  Athletics, Cross Country
Age:  17
School:  New Plymouth Boys High School

Ryan Dingle   
Sports code:  Triathlon
Age:  17
School:  Spotswood College

Julian Weir   
Sports code:  Swimming
Age:  16
School:  New Plymouth Boys High School

Zac Reid   
Sports code:  Cross country, Swimming, Surf Life Saving
Age:  12
School:  Francis Douglas memorial College

Chelsea Snow    
Sports code:  Roller skating
Age:  15
School:  Hawera High School

Oliva Cottam  
Sports code:  Motor Cross
Age:  15
School:  St Mary’s Diocesan School

Emma Daniels   
Sports code:  Triathlon, Athletics, Duathalon
Age:  14
School:  Sacred Heart Girls College

Jenna Barrett   
Sports code:  Swimming, Netball, Surf Life Saving
Age:  13
School:  Sacred Heart Girls College

Scott Murfitt   
Sports code:  Sprinting, Athletics, Surf Life Saving
Age:  16
School:  Francis Douglas Memorial College

Brayden Dudley   
Sports code:  Boxing
Age:  12
School:  Highlands Intermediate

Jerusa Lambert-Fahy   
Sports code:  Surf Life Saving
Age:  16
School:  Sacred Heart Girls College

Bronwyn Larsen   
Sports code:  Kayaking, Surf life Saving
Age:  16
School:  New Plymouth Girls High School

Oliva Eaton   
Sports code:  Surf Life Saving
Age:  14
School:  New Plymouth Girls High School

Hayden Wood   
Sports code:  Rowing
Age:  17
School:  New Plymouth Boys High School

Javon McCallum   
Sports code:  Athletics, Surf Life Saving
Age:  14
School:  New Plymouth Boys High School

Dylan Taylor  
Sports code:  Sailing
Age:  16
School:  New Plymouth Boys High School

Theresa Hunt   
Sports code:  Basketball
Age:  16
School:  New Plymouth Girls High School

Rebecca Atkins   
Sports code:  Basketball
Age:  17
School:  New Plymouth Girls High School

Catherine West   
Sports code:  Equestrian
Age:  18
School:  Spotswood College

Sean Kettle  
Sports code:  Surfing
Age:  16
School:  New Plymouth Boys High School

Liam Paterson   
Sports code:  Orienteering
Age:  17
School:  New Plymouth Boys High School

Sophie Scott  
Sports code:  Swimming
Age:  15
School:  New Plymouth Girls High School

Ruby Scott 
Sports code:  Swimming
Age:  12
School:  Highlands Intermediate

 

 

Cameron Clow Trust - 2011 Recipients

[ View 2010 Taranaki Daily News article ]

Isaac Robinson
Sports code: Rugby, league
Age: 18
School: New Plymouth Boys High
Sporting Achievements: Premier mid central rugby league team (2011), NZ high performance rugby league competition (2011), Taranaki under 18s rugby (2011), NPBHS 1st XV rugby team (2009, 2010, 2011 - plus captaincy 2011).

Matt Baxter
Sports code: Athletics
Age: 12
School: New Plymouth Boys High School
Sporting Achievements: Selected to represent NZ at the Commonwealth Youth games in the Isle of Man (2011), 1st placing in senior TSSSA & Super 8 cross country, fastest NZ record for 3000m in age group, 1st placing for NZ 3000m under 16 champs, 2nd placing for NZ 3000m under 19 champs and NZ 1500m under 16 champs – all 2011.

Amin Osama
Sports code: Triathlon
Age: 17
School: Spotswood College
Sporting Achievements: Selected for Triathlon and Aquathlon world champs in Beijing (2011), NZ representative at Oceania Triathlon champs (2011), 2nd placing in NZ sprint distance triathlon champs (2011).

Ryan Dingle
Sports code: Triathlon
Age: 16
School: Spotswood College
Sporting Achievements: Selected for Triathlon world champs in Beijing (2011), 1st placing in Taranaki triathlon club sprint champs, senior boys TSSSA duathlon and TSSSA cycling individual time trial. NZ Academy of Sports – North Island scholarship recipient. 18th place at the ITU World Triathlon Championships in Budapest.

Tai Juneau
Sports code: Skking
Age: 16
School: Spotswood College
Sporting Achievements: North Island secondary school ski champs – 3rd placing in 2010 and 2nd placing in 2009, represented NZ (SRNZ International Children's Ski Team) at the Whistler Cup, Canada (2010).

Jayden Davy
Sports code: BMX
Age: 18
School: New Plymouth Boys High School
Sporting Achievements: Represented NZ twice at the BMX World Champs, currently races in the Elite Mens category and has now attended the national champs for the 11th time with top 8 finished in the past 5 years.

Keeley O'Keeffe
Sports code: Netball, Swimming and Surf lifesaving
Age: 13
School: Highlands Intermediate
Sporting Achievements: Vice captain of Taranaki year 8 Development team, 'most improved cadet' for the Manly Surf lifesaving cup and 1st placing for U13 surf race at the Taranaki surf lifesaving champs, competed at the Taranaki swimming champs 2010 / 2011.

Kyle van der Merwe
Sports code: Athletics
Age: 16
School: Francis Douglas Memorial College
Sporting Achievements: Currently ranked 1st in javelin and 3rd in both shot put and discus for age group in New Zealand and has broken javelin records in Taranaki and North Island secondary schools. Selected to represent New Zealand at the 2011 Commonwealth Youth Games in the Isle of Man.

Adam Beavis
Sports code: Surf lifesaving
Age: 16
School: New Plymouth Boys High
Sporting Achievements: Taranaki surf lifesaving representative from 2008 – 2011. Has gained 18 1st and 2nd rankings at the Taranaki champs (u16, u19 and open) as well as other successors including most valuable team member, mixed board relay (3rd), mixed rescue relay (1st) and board relay (3rd).

Emily Roughan
Sports code: Athletics, Cross country, Adventure racing
Age: 17
School: New Plymouth Girls High
Sporting Achievements: Top finishes in the 2000m (1st) and 3000m (3rd) steeple chase at the North Island secondary school champs. 1st placing in both the 1500m and 2000m steeple chase for Taranaki. Has represented New Zealand in cross country at the Australian Champs – finishing 9th overall in under 20's and 3rd in relay.

Ashleigh Hoeta
Sports code: Gymnastics
Age: 15
School: Waitara High School
Sporting Achievements: Represented New Zealand at a worldwide gymnastic meet in Chicago, and selected in the New Zealand Sports Academy Elite. Gained numerous top 3 ranking for multiple apparatus at local competitions, North Island champs & open champs.

Greer Patterson
Sports code: Netball, Basketball
Age: 17
School: New Plymouth Girls High
Sporting Achievements: A member of the Tyson's netball team, Aotea under 19 netball team (vice captain), NPGHS premier 1 netball team and NPGHS senior A basketball team. Awarded the Taranaki Maori junior sports person (2010) and the Barry Marnoch high performance cup for over all sport (2010).

Zac Reid
Sports code: Swimming, Surf lifesaving, Cross country.
Age: 11
School: Francis Douglas Memorial School
Sporting Achievements: Gained gold (50m back stroke), silver (100m freestyle) and bronze (100 breast stroke) at the Wellington Swimming champs (2011) and two gold's (100 breast stroke & 11 freestyle) at the Taranaki swimming champs. Is currently ranked the fasted 11 year old boy in Taranaki for 50m, 100m and 200m freestyle.

Zak Hetherington
Sports code: Motor X
Age: 11
School: Coastal Taranaki
Sporting Achievements: Finished 1st place at the Wellington champs, Manawatu under 85cc champs, Waikato champs and Taranaki club champs. Finished 2nd place at the Auckland champs, North Waikato champs and King of the North mini champs.

Brooke Fevre
Sports code: BMX
Age: 11
School: St Josephs School
Sporting Achievements: Placed 5th (2011) and 6th (2010) at the NZ BMX champs and placed 20th at the World BMX Champs held 2009 in Adelaide. Qualified to compete at the 2012 World BMX Champs in Birmingham and selected in the Mighty 11 Test Team to compete in Australia (2011).

Max Anderson
Sports code: Basketball
Age: 13
School: Highlands Intermediate
Sporting Achievements: Taranaki basketball representative – under 15 (2011, qualified for Nationals) and under 13 (2010, placed 5th at Nationals). Awarded 'most valuable player' (2011 & 2010) from Highlands Intermediate.

Nikita Kolose-Webby
Sports code: Athletics, Netball, Hockey
Age: 14
School: New Plymouth Girls High
Sporting Achievements: Competed at the Interprovincial Athletics Meet (2011), gaining 1st - 13yr girls shot put, 12th - high jump and 4th - discuss. Competed at the North Island Secondary Schools Athletic Champs, gaining 6th - junior girl shot put, 5th - discuss and 2nd - javelin.

Daryl Read
Sports code: Lawn Bowls
Age: 17
School: Opunake High School
Sporting Achievements: A member of the NZ Lawn Bowls talent development squad (2011) and has qualified for the secondary school nationals (Dec 2011). Plate winner at the 2009 national secondary school champs and runner up in the Taranaki junior singles for 2010 and 2011.

Theresa Hunt
Sports code: Basketball
Age: 15
School: New Plymouth Girls high
Sporting Achievements: Member of the New Plymouth under 17 basketball team and the NPGHS senior A team. Received many merit and distinction awards for her involvement in basketball, netball and other sports.